Návrat k přírodě v podobě dřevostaveb

Místo klasických zděných domků vídáme kolem sebe stále častěji příbytky ze dřeva. Některé jsou dřevěné úplně, jiné v sobě kombinují více materiálů.  Oběma typům se říká dřevostavby.

Pod pojmem dřevostavba si většina z nás nejspíš představí pohádkovou roubenku či kanadský srub. To jsou ovšem jen dva typy staveb spadajících do této kategorie. Říká se jim masivní dřevostavby. To znamená, že jejich konstrukce jsou postaveny ze dřeva z 50 a více %. V takových případech slouží dřevo též jako izolant. Hlavní výhodami tohoto typu dřevostaveb jsou skvělé izolační vlastnosti a vzhled domků. Hodí se převážně do hor a na venkov, ale svojí oduševnělostí a originalitou krásně obohatí i menší města. A když píši o originalitě, mám k tomu pádný důvod. Jelikož masivní dřevostavby jsou vyráběny z celých kmenů stromů, platí zde, že co kus, to originál. A to do posledního součku.

Mnohem častější jsou tzv. rámové dřevostavby. Na ty můžeme také narazit nejčastěji. Jsou tvořeny dřevěnými nosnými prvky, z nichž vznikne konstrukce domu. Ta je pak spojena deskami z materiálu velmi podobného dřevu.  Jako izolace bývají často používány dřevovláknité desky, které při hoření zuhelnatí. Proto při požáru nedojde k rychlému šíření ohně. Tím jsme se dostali k výhodám rámových dřevostaveb. Hlavní výhodou je obrovská architektonická flexibilita a s tím spojená široká škála možností vzhledu stavby. Můžete si vybrat libovolnou velikost a tvar jak celého domku, tak jednotlivých místností. Díky tomu je možno touto metodou postavit jedinečný a architektonicky osobitě řešený dům přímo dle přání jeho budoucího majitele. Velkou výhodou je možnost postavit takovouto stavbu během kteréhokoliv ročního období.  Jelikož jde o výstavbu tzv. nasucho, není problém smontovat dům na místě. K montáži ještě zbývá dodat, že se provádí přímo na místě. V případě potřeby je tedy ještě možné  konečnou podobou konstrukce pozměnit přímo na místě stavby.

ridelliconstruction dřevostavba rodinný dům

Všechny dřevostavby jsou známé tím, že díky svým vynikajícím tepelně-izolačním vlastnostem jsou energeticky velmi úsporné. Pokud se tedy rozhodnete pro bydlení v dřevostavbě, můžete se těšit na nižší účty za elektřinu i náklady na vytápění.  Navíc se z takového domku budou těšit i Vaše děti. Při správné údržbě má totiž dřevostavba životnost až několik století. To už se vyplatí, že?

Pokud se pro dřevostavbu rozhodnete, máte na výběr několik možností, jak ji postavit. V ČR existují firmy, které mají s tímto typem staveb velmi bohaté zkušenosti, jako například Ridelli Construction s.r.o. stavící dřevostavby v Olomouckém a Středočeském kraji.  Můžete si u nich nechat stavbu postavit na klíč (kompletně podle Vašich představ) či si vybrat z katalogu nabízených typů domků. Pokud chcete ušetřit a máte šikovné ruce, můžete se montáže sami aktivně účastnit a snížit tak náklady na výstavbu.

V neposlední řadě je kouzlo a romantika bydlení v dřevěném domku. Dřevo na Vás dýchne tu správnou atmosféru tepla domova. Je to také návrat zpět k přírodě, k níž se dnes opět začínáme obracet. Vždyť v dřevěných roubenkách se ještě v minulém století na venkově běžně bydlelo. Všichni členové rodiny se rádi scházeli ve svém vyhřátém příbytku plném vůně dřeva. Dnes máme možnost s do těch dob alespoň částečně vrátit a zkusit žít více v souladu přírodou.