Dovolená u moře v Polsku

            Dovolená u moře v Polsku

Uznávám, že Polsko není zrovna vyhledávanou destinací dovolené, zejména pokud chcete strávit dovolenou u moře. Ani já si nebyl jistý, zda navštívit zrovna tuto zemi bude pravé ořechové. Po domácí poradě se ženou jsme se však shodli, že se nám nechce řešit, jaké zrovna platí opatření proti covidu v jednotlivých zemích, a tak jsme vybrali to nejjednodušeji řešení. Polsko.

Pronajal jsem si tedy od soukromníka byt, tak jak to běžně v Evropě dělám, a mohli jsme vyrazit. Za cíl jsme si vytyčili Gdyní, kde je v okolí hned několik dostupných pláží s tím, že si zajedeme omrknout i Pláže v Sopoty, které se nachází mezi Gdyní a Gdaňskem.

                Gdyně

Po příjezdu jsme se vybalili a vyrazili do města, neboť se již mělo za chvíli stmívat a měli jsme i hlad. Rozhodli jsme se porozhlédnout po městě, a byli jsme překvapeni, že Gdyně žila turismem. Na každém druhém rohu bylo nějaké to občerstvení či restaurace, po cestě jsme potkali několik dalších turistů z cizích zemí a v restauraci jsme se setkali s velmi příjemným a ochotným personálem.

Domluva při pobytu probíhala lámanou česko-polštinou, drtivá většina lidí, se kterými se setkáte, však ovládá plynule angličtinu, takže problémy s komunikací jsme neměli. Na druhý den jsme již s rodinou zamířili na pláž v Gdyni, kde jsme byli opět mile překvapeni velkou a prostornou písečnou pláží. Ač již bylo na místě spousta lidí, měli jsme k dispozici potřebný komfort. Nedaleko písečného baru byly k dispozici i lehátka, my jsme však přivezli výbavu vlastní.

Nedaleko od nás byla cedule, která hlásala, že v případě vyvěšení černé vlajky, se nesmí do moře. Porušení se pak trestá pokutou 250 zlotych, ale naštěstí vlajka nikde, a obzor nad hladinou byl jen náš. Občerstvení přímo na pláži je cenově o něco dražší než ve městě, ale že by šlo přímo o rýžování návštěvníku, jako tomu bývá třeba v Praze okolo památek, to rozhodně ne. Mimochodem co se jídla v restauracích týče, byli jsme na zhruba stejné hladině jako u nás. Zároveň doporučuji navštívit místní dok, kde si můžete zblízka prohlédnou i velké lodě a je to velice hezký zážitek.

                Sopoty

Úplně jiná situace byla ovšem v Sopotech. Pláže, které se rozléhají mezi Gdyní a Gdaňskem, již měly pachuť dovolenkářů. Očividně jde o oblíbenou východoevropskou destinaci, neboť bylo narváno. Na občerstvení se čekalo ve frontách, a i ceny poskočily na dvojnásobek. Jednoznačně za to můžou luxusní hotely nedaleko pláže, s tudíž i příval solventnější klientely. Jako malé plus bych zde vyzdvihl komunikaci. Místní personál zde umí několika jazyky, a i když nepatříte k žádnému hotelu, jsou k vám velmi milí. Možnost zapůjčit si loďku či nafukovací kruhy byly zde samozřejmostí. Já osobně využil možnost projížďky na lyžích zapásaný za lodí, a ač je to fuška, je to i neskutečná sranda. A nemusíte se bát, dyž jsem upadl, personál ochotně přibrzdil a pomohl mi se znovu rozjet.

                Gdaňsko

Nakonec jsme si zajeli i do Gdaňsku, kde jsme navštívili za pár kaček museum 2. Světové války, které tedy vřele doporučuji. Je to místo, kam by se měl stavit každý, kdo pojede kolem, a má alespoň malý zájem se něco dozvědět Mimochodem i v Gdaňsku jsou k dispozici pláže, kde si můžete dopřát odpočinek, slunění a koupání. Tyto pláže jsme však vynechali, takže vám jen můžu říct, že vypadají lákavě.

Nezbývá než dodat, že Polsko již je i turistickou destinací, i když se úroveň stále nedá srovnat s turisticky zajímavějšími lokalitami. Na druhou stranu jsme zde strávili krásnou dovolenou, která nás přišla zhruba o polovinu levněji, než podobná cesta do Itálie či Řecka.

Detaily textu