Tipy na výlety v Českém Švýcarsku

I podnikatelé a zakladatelé úspěšných projektů si potřebují v létě odpočinout a jak jinak si hlavu nejlépe pročistíte, než pobytem v přírodě. Vydejte se s námi do jedné z nejhezčích turistických oblastí v Čechách.

České Švýcarsko, ráj turistů, cyklistů, a milovníků přírody i historie, skýtá nepřeberné množství zákoutí, jež je hřích nevidět. Dominantní proslulá Pravčická brána není zdaleka to vše, co v sobě tento národní park skrývá. Ledová jeskyně, Skalní divadlo Rátný nebo třeba Dolský mlýn, který znáte z pohádky Pyšná princezna, po staletí statečně odolávají nepříznivým vlivům přírody, abyste je za svůj život stihli alespoň jednou spatřit.

Vidět Pravčickou bránu, symbol Národního parku České Švýcarsko, je jedním z nejčastějších cílů turistů.  Není divu, jedná se přece o největší přírodní skalní most v Evropě s výškou 16 m, rozpětím oblouku 26,5m a šířkou 8m a pohled na ni je vskutku něčím oslnivým. Zážitky z této návštěvy však můžete umocnit absolvováním vyhlášeného Hřenského okruhu:  Pravčická brána – Mezní Louka – Divoká Soutěska – Tichá Soutěska – Hřensko. Při této 16 km trase můžete obdivovat nejrůznější skalní útvary, nádhernou přírodu a především, v soutěskách na vás budou čekat pramice, které Vám zprostředkují komentovanou plavbu s průvodcem. Při ní si vyslechnete historii soutěsek, místní historky a budou vám popsány nejrůznější zajímavé tvary tamních skal.

Mimo tento vyhlášený výlet se však můžete vydat i do jiných neméně plodných míst Českého Švýcarska.  Jedním z nich jsou kupříkladu Malé tiské stěny, které ukrývají téměř dvacítku skalních útvarů. Schválně, jestli v nich objevíte Supa v hnízdě, Hlavu krokodýla, Hubeného doktora anebo Tančícího medvěda? Pokud jste zastánce neskutečných výhledů, určitě navštívíte Pastevní vrch, jenž Vám dá možnost spatřit Děčínské stěny, České středohoří, Lužické hory i Saské Švýcarsko. Cyklisté pak nejraději navštěvují Zadní Jetřichovice, kde s při svých jízdách kochají místními lesy, skalisky a vyhlídkami číhájícími na mnoha staveništích.

Kyjovská stodola

Ten, kdo se pak zajímá více o historické aspekty budov, bude ukonejšen v Osadě Kopec a několika skalními hrady. Osada je osídlena takřka polovinou původních roubených domů a kapličkou z roku 1809. 6 pohádkových skalních hrádků z 2.pol 13. století je dalším lákadlem pro pěší či cyklistické túry, navštívit lze hrady jako Falkštejn, Šaunštejn, Kyjovský hrádek, Loupežnický hrádek nebo Vlčí hrádek. Při další architektonické památce se vám před očima promítne pohádka Pyšná princezna anebo Ztracený princ, mluvíme o Dolském mlýnu, při jehož návštěvě změkne nejedna silná povaha.

Ten, kdo si libuje v jeskyních, bude v Českém Švýcarsku jako v ráji. Čeká tady na něj Samuelova jeskyně, Malá cikánská jeskyně, Pustý kostel, Brýlkařská jeskyně, Liščí díry, Švédská jeskyně a Jezvčí díra. Každá z nich má svůj specifikcký charakter a k ní poutavý příběh. Největším drahokamem je však Ledová jeskyně u osady Naděje v lůně Lužických hor, která je jediná svého druhu v Čechách. Bohužel, turistický ruch na ni neměl pozitivní vliv, aproto byla vyhlášena chráněnou přírodní památkou a uzavřena veřejnosti. Přesto však můžeme i v létě skrz její puklinku pozorovat blištící se led, přřičemž blízké okolí Ledové jeskyně vás zcela jistě ohromí.

Další přírodní skvosty Českého Švýcarska hodné obdivu:

– labyrint Tiských stěn

– Velké tiské stěny pro vášnivé horolezce

– Růžovský vrch

– Pavlinovo údolí

– Ferdinandova soutěska

– Na Tokáni

– Barbarine

To, co pak navozuje každé jedno z uvedených míst, je romantika, nostalgie, radost i štěstí, což jsou pocity, kterých v dnešní době žalostně ubývá. Neváhejte proto a rozjeďte se za krásou i dobrodružstvím, navštivte České Švýcarsko.

České Švýcarsko